شهرداری و شورای اسلامی شهر کلاته رودبار

جشنواره گلاب کلاته

 

جشنواره گلاب گیری در بزرگترین باغ گل محمدی استان سمنان واقع در کلاته رودبار دامغان برگزار شد.

باغ گل محمدی کلاته رودبار ۸۰ هکتار وسعت دارد که به گفته شهردار این شهر، ۵۰ درصد گل‌های برداشت شده از این باغ برای گلاب گیری روانه کارگاه‌ها و واحد‌های فرآوری میشود.

آقای بناییان سفید می گوید: در جشنواره گلاب گیری کلاته رودبار 200 لیتر از گلاب استحصال شده برای شستشوی حرم مطهر امامان عسکریین به نهاد عتبات عالیات استان سمنان اهدا شد تا به عراق ارسال شود.

در جشنواره گلاب گیری که به منظور شکرانه برداشت گل محمدی در کلاته رودبار برگزار شد گردشگرانی از مناطق مختلف استان سمنان و کشور حضور داشتند

نخستین جشنواره گلاب‌گیری و نذر گلاب به منظور شست‌وشوی ضریح امامین عسکریین(ع) روز جمعه با حضور مسوولان و عموم مردم در شهر کلاته رودبار از توابع شهرستان دامغان برگزار شد.

به‌ گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر کلاته رودبار، اهالی شهر کلاته رودبار به واسطه داشتن باغ‌های گل محمدی هر ساله مقدار زیادی گل محمدی برداشت می‌کنند که امسال به منظور شکرگزاری از این نعمت تصمیم به برگزاری جشنواره و اجرای نذر گلاب به عتبات عالیات گرفتند.

این جشنواره از ساعت ۹ صبح امروز جمعه ۳۰ اردیبهشت ماه با برگزاری همایش پیاده‌روی از میدان امام خمینی (ره) به سمت پارک گردشگری پیرخوشدر آغاز شد

 

200 لیتر گلاب امسال از شهر کلاته رودبار نذر عتبات عالیات شد

شهردار کلاته رودبار در حاشیه این مراسم گفت: امسال به منظور شکرگزاری از نعمت وجود گل محمدی در این شهر، 200 لیتر گلاب به نهاد عتبات عالیات با هدف شست‌وشوی ضریح امامین عسکریین (ع) در سامرا اهدا شد.

جواد بنائیان سفید ادامه داد: در شهر کلاته رودبار ۸۰ هکتار باغ گل محمدی وجود دارد که از این میزان ۴۰ هکتار در حال بهره‌برداری است و سالانه حدود ۳۰ تن گل‌محمدی برداشت می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف این جشنواره پرداختن به ابعاد معنوی این نعمت الهی است که باتوجه به داشتن باغستان گل‌محمدی، می‌طلبد که این مراسم و آیین مذهبی را در شهر برگزار کنیم و در کنار آن به معرفی بهتر ظرفیت‌های شهر کلاته رودبار بپردازیم.

بنائیان سفید اظهار داشت: اجرای همایش پیاده‌روی، برگزاری مسابقات بومی و محلی، اجرای سرود سلام فرمانده با نقش آفرینی نونهالان و نوجوانان دختر شهر کلاته رودبار، اجرای گروه طنزپردازی، سخنرانی مسوولان، ایجاد نمایشگاه عرضه محصولات و برگزاری قرعه‌کشی از برنامه‌های این جشنواره معنوی بود.

 

۲ نمایشگاه در شهر کلاته رودبار ایجاد شد

شهردار کلاته رودبار بیان کرد: ۲ نمایشگاه در خصوص این جشنواره ایجاد شده است که نمایشگاه سوغات و هدایا در ۵۰ غرفه از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در سالن شهید سلیمانی شهر کلاته رودبار برپا و صبح امروز نیز نمایشگاه محصولات لبنی و سنتی در محله پیرخوشدر در ۱۰ غرفه برپا شد.

جواد بنائیان سفید ادامه داد: نذر گلاب برای اولین‌بار در استان سمنان رخ داد که در تلاشیم تا جهت ثبت ملی آن اقدام کنیم.

 

جشنواره نذر گلاب شهر کلاته رودبار باید به صورت آیین معرفی شود

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: جشنواره گلاب گیری و نذر گلاب در حوزه گردشگری دارای اهمیت است که برای ثبت آن، باید این جشنواره به صورت آیین معرفی شود.

مهدی قاسمی اظهار داشت: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها سبب ایجاد شادی و نشاط در سطح جامعه می‌شود و در کنار این امر می‌توان در جهت رشد گردشگری منطقه نیز گام برداشت.

وی تصریح کرد: برگزاری اینگونه رویدادها و ایجاد نمایشگاه، سبب حضور اقشار مختلف مردم و جذب گردشگر می‌شود که در کنار این جشنواره می‌توان مکان‌های تفریحی و گردشگری را به خوبی معرفی کرد و گردشگری را توسعه داد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: جاذبه‌های متعدد تاریخی، طبیعی و انسان‌ساخت از مهم‌ترین منابع جذب گردشگر است و شهرها به عنوان بزرگ‌ترین جایگاه این جاذبه‌ها و آثار، جلوه‌گاه متنوعی از جاذبه‌ها را فراهم می‌سازند.